Stoły to meble, które znajdują się w każdym domu. Mnogość modeli sprawia, że niekiedy nie wiadomo, na jaki się zdecydować. Dostępne są stoły nierozkładane i rozkładane, wykonane z drewna lub innych materiałów i tworzyw. Wszystkie jednak spełniają podobną funkcję - stanowią miejsce, przy którym spożywa się posiłki, rozmawia, spędza czas z rodziną, a także organizuje większe przyjęcia. Kiedy warto zdecydować się na stół nierozkładany? W jakich pomieszczeniach się sprawdzi? Czym kierować się przy jego wyborze?
Główną zaletą tego typu mebla jest przede wszystkim to, że ma stabilną, prostą konstrukcję. Blat nie posiada żadnych przerw, tak jak ma to miejsce w przypadku stołów rozkładanych. Ich brak sprawia, że blat prezentuje się bardzo estetycznie i można pozostawić go bez żadnego nakrycia - obrusów czy bieżników. Takie rozwiązanie szczególnie spodoba się osobom ceniącym minimalizm, prostotę i nowoczesny styl. Stoły nierozkładane mają jeszcze jeden atut. Są bardzo łatwe do utrzymania w czystości. Wystarczy środek przeznaczony do czyszczenia materiału, z którego są wykonane i szmatka.
Warto pamiętać, że stoły nierozkładane są przeznaczone do konkretnej liczby osób. Brak możliwości rozłożenia sprawia, że nie można zmienić jego rozmiarów i zorganizowania większego przyjęcia.
Decydując się na zakup stołu, który się nie rozkłada, trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim należy zastanowić się nad tym, ile osób będzie przy nim zasiadać. W ten sposób można dobrze dopasować rozmiar stołu do potrzeb konkretnej rodziny. Rozmiar będzie zależał również od ilości miejsca w wybranym pomieszczeniu - warto pamiętać, by mniejszych pomieszczeń nie przytłoczyć stołem masywnym, o zbyt dużych gabarytach.
Oprócz tego pod uwagę należy wziąć:
NIe bez znaczenia są też osobiste preferencje i upodobania.
Jaki stół nierozkładany wybrać? Okrągły czy prostokątny? To jedno z głównych pytań, które zadaje sobie każdy, decydujący się na zakup mebla. Wszystko zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb, jednak trzeba mieć na względzie kilka kwestii. Stoły nierozkładane prostokątne, dzięki prostym krawędziom, można dosunąć do którejkolwiek ze ścian i tym samym zyskać dodatkowe miejsce na środku pomieszczenia. W razie potrzeby można go też odsunąć od ściany, by przy stole mogło zasiąść więcej osób. Jedną z ciekawszych propozycji stołów o prostokątnym kształcie jest model S65. Klasyczny dębowy blat jest jego główny atutem. Jednak mimo uniwersalności blatu wyróżnia go też ciekawa pod względem stylistycznym podstawa - cztery nogi ustawione są pod kątem i przecinają się ze sobą, wpływając na oryginalność designu. Szczególnie dobrze będzie wyglądał on we wnętrzach nowoczesnych.
Stoły nierozkładane okrągłe docenią z pewnością rodzice z małymi dziećmi - brak ostrych krawędzi decyduje o tym, że mebel jest bezpieczny. Zaletą stołu okrągłego jest też możliwość dowolnego ustawiania krzeseł i swobodny dostęp wszystkich osób do potraw. Ciekawą propozycją jest model S66. Pasuje on niemal do każdego pomieszczenia - jadalni, salonu, kuchni. Ze względu na swoje niewielkie wymiary dobrze sprawdzi się w niewielkich wnętrzach, np. w mieszkaniu w bloku. Nie zajmuje zbyt wiele miejsce, zapewniając jednocześnie miejsce potrzebne do spożywania posiłków. Stół ten odznacza się efektownym wyglądem, trwałością i odpornością na uszkodzenia.
Stoły prostokątne lub okrągłe to nie jedyne możliwości - dostępne są też modele, które przypadną do gustu wszystkim osobom, lubiącym przełamywać schematy i ceniącym oryginalność i nietuzinkowość. Właśnie taki jest model S88. Blat tego stołu ma nieregularny kształt, dzięki czemu stanowi też dekorację każdego pomieszczenia, w którym się znajdzie. Ciekawa stylistyka idzie w parze z praktycznością i solidnością. Nogi stołu ustawione są pod kątem i przecinają się ze sobą. Podpora jest solidna, dzięki czemu cały mebel jest bardzo stabilny. Takie stoły nierozkładane podkreślą styl każdego pomieszczenia nowoczesnego, nieszablonowego. Wykonany z drewna dębowego blat jest odporny na uszkodzenia i odbarwienia.